„Po co nam biblioteka?”pasowanie na czytelnika uczniów klasy II Szkoły Podstawowej w Sobianowicach w dniu 12.12.2018r.


Impreza była skierowana przede wszystkim dla uczniów klasy II. Została przygotowana przez nauczyciela – bibliotekarza Jacka Kłodę i wychowawczynię klasy II Panią Jolantę Oliwę. Na spotkaniu była obecna Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Sobianowicach Pani Lidia Trochym, nauczyciele i uczniowie z klas I-III oraz nieliczni rodzice.

Celami spotkania było utrwalenie swobodnego korzystania ze zbiorów
i pomieszczenia bibliotecznego, wdrażanie do właściwego zachowania
się w bibliotece, zachęcanie najmłodszych uczniów do korzystania ze zbiorów biblioteki, kreowanie pozytywnego wizerunku biblioteki szkolnej jako miejsca radosnego, pełnego niespodzianek i nowych wiadomości.

Uroczystość miała niecodzienny przebieg. Uczniowie z klasy II z Panią Wychowawczynią, Panią Dyrektor oraz nauczyciel – bibliotekarz siedzieli w kręgu na krzesłach. Prezentację o naszej bibliotece przedstawiła uczennica Jagna Stachal z klasy VI. Następnie uczniowie klasy II a także widzowie odpowiadali na pytania – Co nam daje biblioteka? Po co ona jest w naszej szkole i w każdej innej szkole? Wypowiedzi zostały zapisane na plakacie pt. „Po co nam biblioteka?” Potem uczeń z klasy II przeczytał „prośby książki” oraz regulamin korzystania z biblioteki. Po tym nastąpiło przyrzeczenie a następnie pasowanie uczniów klasy II, którego dokonała Pani Dyrektor. Każdy uczeń klasy II był pasowany na czytelnika poprzez położenie na ramieniu dużej książki. Od tej chwili uczniowie klasy II stali się prawdziwymi czytelnikami biblioteki szkolnej.

Na koniec uczniowie z klasy II pięknie zaprezentowali wiersze i piosenki o książkach.

alt

alt

alt

alt

alt

W dniu 09.03.2018 r. w naszej szkole odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy II. Wydarzenie odbywało się pod hasłem „W krainie książki”. Kandydaci do tytułu przyjaciela biblioteki mieli do wykonania kilka zadań. Pierwsze z nich to odgadnięcie tytułów i autorów znanych wierszy prezentowanych przez uczennicę kl. V Jagnę Stachal. Następnie uczniowie rozpoznawali postaci ze znanych bajek na podstawie strojów i charakterystycznych rekwizytów pokazywanych przez uczniów klas IV i V. Pojawiła się tam więc Dziewczynka z Zapałkami, Śpiąca Królewna, Kopciuszek, Czerwony Kapturek oraz Jaś i Małgosia.

Potem uczniowie z klasy II czytali wiersze tematycznie związane z książką
i biblioteką. Tym samym dzieci udowodniły, że potrafią dobrze czytać i mogą swobodnie korzystać ze zbiorów naszej biblioteki.

Nauczyciel bibliotekarz Pan Jacek Kłoda zapoznał drugoklasistów, a przy okazji całą społeczność szkoły, z regulaminem biblioteki szkolnej. Po tym Jagna Stachal odczytała uczniom „Prośby książki”, czyli instrukcję jak dbać o zbiory biblioteczne. Kolejnym etapem był uroczysty akt pasowania.

Na koniec uroczystości Pan Jacek Kłoda wręczył uczniom „Prośby książki” oraz książeczki pt. „Ja jestem książka”. Wszyscy uczniowie klasy II podpisali się na plakacie pt. „Prośby książki”, który został umieszczony na drzwiach wejściowych do biblioteki. Stanowi on rodzaj umowy pomiędzy uczniami a biblioteką szkolną.

alt

alt

alt

alt

alt

Wszystkim czytelnikom życzymy wielu pięknych przygód z książką.

25 stycznia 2018 odbył się w naszej szkole finał szkolnego konkursu wiedzy o mitologii pt. „Czy znasz mity greckie?”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas V, VI i VII. Głównym celem konkursu było zachęcenie uczniów do zainteresowań kulturą starożytnej Grecji a szczególnie wierzeniami starożytnych Greków oraz wpływem tej kultury na współczesną kulturę a głównie literaturę.

W pierwszym etapie wyłoniono 4 konkursowe drużyny (2 drużyny z klasy V, 1 drużyna z klasy VI oraz 1 drużyna z klasy VII). Następnie uczniowie wykonali w swojej grupie plakaty o tematyce mitologicznej. Drugi etap konkursu „Czy znasz mity greckie?” odbył się 25 stycznia 2018 r. W tym dniu drużyny przystąpiły do turnieju wiedzy polegającym na rozwiązaniu testu z zakresu znajomości mitologii greckiej. Można w nim było uzyskać maksymalnie 61 pkt. Następnie drużyny wytypowały po jednym przedstawicielu i odbył się indywidualny pojedynek.

Z podsumowania punktów za plakat, test drużynowy i turniej indywidualny uzyskano wynik dla najlepszej drużyny oraz w turnieju indywidualnym dla najlepszych uczniów. Drużyną, która wygrała, czyli uzyskała największą ilość punktów (tj.: 71 pkt.) została drużyna klasy VI w składzie: Michał Jarosz, Wiktoria Dąbek, Antek Żebrowski, Piotrek Borsuk i Kuba Skrobowski. Uzyskali oni 43 pkt. za test grupowy, 6 pkt. za plakat i 22 pkt. zdobył Michał Jarosz w turnieju indywidualnym. Oprócz Michała w turnieju indywidualnym Karol Działa z klasy V zdobył 14 pkt. Dodatkowo wyróżniono drużynę Jagny Stachal za 63 punkty uzyskane za wszystkie konkurencje w grupie i najlepszy plakat (10 pkt.). W drużynie tej byli: Jagna Stachal, Ola Suszek i Mateusz Skrobas.

Nagrodami w konkursie są oceny z języka polskiego, historii i plastyki a uczniowie, którzy uzyskali największą ilość punktów w zmaganiach drużynowych otrzymali nagrody książkowe w postaci „Mitologii” Jana Parandowskiego.

W szkolnym jury zasiedli: Pani Dyrektor Lidia Trochym, Pani Agnieszka Skrzypek, Pani Monika Tomczak i Pan Jacek Kłoda, który konkurs organizował. Scenografię do konkursu wykonała Pani Monika Tomczak. Imprezę uświetnili uczniowie klasy IV, którzy przywdzieli stroje bogów greckich: Kuba Bociarn jako Zeus, Łucja Wolska jako Hera, Zuzia Rycerz jako Afrodyta, Weronika Guzowska jako Demeter, Basia Pawelec jako Atena, Paweł Szmit jako Apollo i Patryk Żydek jako Hermes. Przebrania były bardzo efektowne! Poczuliśmy się wszyscy naprawdę jak na boskim Olimpie.

Gratuluję wygranym! Dziękuję wszystkim za udział a szczególne podziękowania składam nauczycielom, którzy pomogli w organizacji i w przeprowadzeniu konkursu! Zachęcam uczniów do udziału w innych konkursach bibliotecznych organizowanych dla uczniów każdej z klas.

Jacek Kłoda, nauczyciel – bibliotekarz w SP w Sobianowicach

Poniższy link zawiera foforealcję z konkursu do obejrzenia której serdecznie zachęcam - Joanna Niewęgłowska-Gomółka

https://animoto.com/play/4NLl5yPMVDeh11mNxBsR0Q

alt

Cała Polska czyta dzieciom .... i my też!!!

Jak co roku, w naszej szkole została zorganizowana akcja głośnego czytania dzieciom. Tym razem śledziliśmy losy detektywa Anatola z książki autorstwa Sophie Laroche pt. "Wszystkie śledztwa Anatola". W zaczarowany świat detektywistycznych historii przesniosły nas panie nauczycielki uczące w klasach młodszych, które czytały dzieciom na głos. DSCN3220 640x480 640x480

 

DSCN3223 640x480 640x480

 

Klasowe poczytanki

Dnia 28 maja 2016 uczniowie klas satrszych wzięli udział w mini akcji - promującej czytelnictwo pt. Klasowe poczytanki. Z zakupionych pozycji w ramach projektu "Książki naszych marzeń" wybrali jedną książkę, którą wspolnie przeczytali.

 

alt      alt

 

alt

 

 

 

 

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Wólce w dniu 01 kwietnia 2016r. zaprosiła nas na  Teatr „ Urwis”, który  wykonał przedstawienie pt. „PIPI WĘDROWNICZKA” . Spektakl przeniósł nas w różne zakątki świata, uczył dzieci zaradności i samodzielności.

alt

DSCN2644 640x480DSCN2654 640x480

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W marcu odbył się w naszej szkole w ramach programu „Książki naszych marzeń” Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów klasy II i III zorganizowany przez Aleksandrę Różewską-Bober. Celem konkursu jest promocja czytelnictwa, budzenie zainteresowania wartościową literaturą dziecięcą, stworzenie możliwości prezentacji własnych umiejętności oraz porównanie ich z umiejętnościami innych, kształtowanie umiejętności pięknego czytania, uczenie rywalizacji w miłej atmosferze. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przygotowanie fragmentu dowolnej książki i głośne przeczytanie wybranego fragmentu, przy czym prezentacja tekstu nie powinna przekraczać trzech minut. Umiejętności głośnego czytania oceniała trzyosobowa komisja biorąc pod uwagę: płynność i bezbłędność czytania, wyrazistość i dykcję oraz interpretację czytanego tekstu. Z uwagi na duże zainteresowanie konkurs został przeprowadzony w ciągu dwóch dni. W pierwszym dniu prezentowali się uczniowie klasy II, zaś w drugim dniu wystąpiła klasa III. Tytuł Mistrza Czytania w klasie drugiej zdobyła Julita Krzysiak, Wicemistrzem została Łucja Wolska. W klasie trzeciej zaś Mistrzem Czytania została Maja Wojteczko, tytuł Wicemistrza otrzymała Oliwia Żydek. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!! Jednocześnie gorąco zapraszamy do kolejnej edycji konkursu, która już niebawem (w maju:).DSCN2554 rDSCN2557 rDSCN2573 rDSCN2576 r

 

"RODZINNE CZYTANIE" KONKURS DLA KLASY II

Uczniowie klasy II wykonują plakat pt. Rodzinne czytanie”

Format i technika pracy : dowolna

Termin : 09.II -04.III .

Prace można oddać do biblioteki szkolnej bądź do wychowawcy klasy.

Najciekawsze prace zostaną nagrodzone i umieszczone na forum szkoły!

Zapraszam do udziału wszystkich uczniów klasy II

 

 

Rozstrzygnięcie konkursu:)

Serdecznie dziekujmy za udziała wszytkim zainteresowanym czytelnikom. Różnorodność i pomysłowość przeszła nasze najśmielsze oczekiwania.

I miejsce - Szymon Purc.

II miejsce - Karol Działa

II miejsce - Cezary Stańkowski

Gratulujemy!!!!!  :)

 

 

DSCN2670 640x312

 

 

"Bez względu na to, ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji." - Jim Trelease

 

Szkoła Podstawowa w Sobianowicach przystąpiła do realizacji rządowego programu wspierania rozwoju czytelnictwa pt. „Książki naszych marzeń". To pierwszy taki program adresowany do bibliotek szkolnych, który umożliwił zakup książek, w dużej mierze wskazanych przez samych uczniów. W związku z tym, w naszej szkole będą pojawiały się różnorodne akcję propagujące czytelnictwo. Zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie naszych działań, ponieważ to przede wszystkim rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Pamętajmy o tym, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Nauka w szkole to kolejny etap, w którym możemy spowodować, że Nasze dzieci z przyjemnością bedą czytały książki.

 

Biblioteka szkolna

wtorek: 10.35 - 11.35

czwartek: 10.35 - 12.40

piątek: 7.50 -9.50; 12.20 - 13.15