Święta wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Chrześcijanie świętują zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, przyroda budzi się do życia po zimie, zaś tradycje ludowe zarówno upamiętniają wydarzenia sprzed ponad 2000 lat, jak i podkreślają naturalne przemiany w przyrodzie – wiosna rozpoczyna nowy cykl życia, obsiewania, zbierania plonów i cieszenia się nimi.
Korzystając z kilku pięknych dni w marcu uczniowie klasy II postanowili pozostawić swój komputer w domu i wyjść na spotkanie z wiosną. Wszyscy zauważyli jej pierwsze oznaki: pączki na drzewach, pierwsze wiosenne kwiaty, bazie i prace w polu oraz w ogródku. Wszyscy też poczuli muśnięcia wiosennego słońca i dostrzegli potrzebę spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Drugoklasiści coraz częściej myślą o wspólnych zabawach na wiosennym boisku szkolnym. Mam nadzieję, że już wkrótce razem powitamy bociana, który pojawi się w gnieździe na łące przed szkołą.
Pełna fotorelacja z akcji szukania wiosny w linku poniżej:
https://view.genial.ly/606c93a2e7557e0d18df626a/presentation-poszukiwania-wiosny
Pomimo nauki zdalnej dzieci bacznie obserwują przemiany zachodzące w przyrodzie, poznają tradycje i zwyczaje. Rozmawiając o ich znaczeniu zwracają uwagę na ich naturalny rytm, któremu wszyscy podlegamy, i który odzwierciedlają i podkreślają te bardzo stare tradycje jak i te nowsze zwyczaje. Nauczanie zdalne wymusza poszukiwanie niestandardowych rozwiązań, dlatego nawiązując do zachodniego zwyczaju poszukiwania wielkanocnych jajeczek, pani Marta Dzikoń-Dziura zaprosiła swoich uczniów na wirtualną łąkę, gdzie w pisankach ukryła niespodzianki. Zadaniem uczniów było odnalezienie jajka ze zdjęciami własnych prac. Poniżej link do wirtualnej łąki i pisanek z niespodzianką. Zachęcamy do galerii prac i zabawy nie tylko uczniów klasy drugiej.
https://view.genial.ly/606731ebd0751f7374586a70/interactive-content-wielkanoc-zajaczki
Marta Dzikoń-Dziura